Skip to content

Virtual Box ile Linux Kurulumu

Merhabalar,

Bugün sizlere Oracle Virtual Box ile sanal makine üzerinde Linux Kurulumunu anlatıyor olacağım.

İlk önce hangi Linux dağıtımınızı kullanacağınıza karar vermemiz gerekli. Linux dağıtımları arasında populer olanları listelicem ;

  • Debian
  • Ubuntu
  • Elemantary OS
  • CentOS
  • OpenSuse

Bu yazıda çoğu kullanıcı arasında populer olan Ubuntu kurulumunu gerçekleştiricem.

Öncelikle Virtual Box programını indirmemiz gerekli;

Virtual Box indirme linki

İndirdiğiniz sürüme göre Oracle VM VirtualBox Extension Pack‘i indirmeyi de unutmayın.

Sonrasında Ubuntu’nun kendi sitesinden işlemcinize göre(32bit veya 64 bit) Ubuntu 14..04.3 sürümünü indiriniz.

Ubuntu Setup

Virtual Box yüklemesini yaptıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkacaktır;

VirtualBox Arayuz

Burada benim makinemde kurulu 2 tane sanal makine örneği yer almaktadır.Kendi sanal makinemizi kurmak için adım new butonuna basıyoruz,

V1

Karşımıza çıkan ekranda Name kısmı sisteminize ne ad vermek istediğinizi,type kısmı işletim sistemin ne olacağı ve version da kullanacağınız işletim sisteminin özelliği (Ubuntu,openSuse vs. ).

v2

Bu ekranda sisteminiz ram seviyesini ayarlama yapacaksınız. Yeşil çizgiye kadar olan kısım kullanım açısından sıkıntı olmayacağını göstermek amaçlı.Sonraki aşamalarda sanal bir harddisk yaratıcaz ve onun boyutunu belirlicez.Ne kadar yer kaplamasını istediğiniz size kalmış zaten Dynamically allocated seçeneği seçtiğimizde yeterli yer olmadı zaman kendisi gerekli yeri ana makineden alacaktır.

Screenshot from 2016-01-13 12:39:33

v3v4v5

Ayarlamalar bittikten sonra sanal makinenizin üzerine gelip settings kısmına girin.

Orada storage kısmında bir ayarlama yapmanız gerekiyor Ubuntu boot etmesi ve yüklemesi için.Burada Storage kısmında IDE ayarlarında optical drive ın yanında bulunan cd simgesine basınız. Orada indirdiğimiz Ubuntu iso dosyasını bulup seçiniz ve Live CD/DVD kısmını işaretleyiniz.

v6

Bu işlemler tamamlandıktan sonra Virtual Box Extensions Pack i yüklemeyi unutmayınız. Yükledikten sonra sistemi yukarda arayüzde bulunan Start butonu ile başlatınız.

Sanal makineniz açıldığında otomatil olarak boot edecektir. Karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran gelecektir.Oradan dil seçeneği olarak Türkçe seçerek Ubuntu’yu Kur a tıklayınız .800px-Kurulum_01

Aşağıda ki ekranda bulunan iki seçeneği de işaretleyiniz. İkinci seçenek sayesinde sisteminizin gerekli driverları ve adobe flash gibi eklentileri yüklenmiş olacaktır.

600px-Kurulum_02

Kurulum türü olarak Diski sil ve Ubuntu yükle seçiniz.Sanal makine olduğu için sizin belirlediğiniz bir sanal harddisk olacak ondan ana makine de olan bilgiler gitmeyecektir merak etmeyin 🙂

425px-Kurulum_03-2

Sisteminize giriş için kullanıcı ve parola belirlenmesinden sonra devam et diyin kendisi kurulumu gerçekleştirecektir.

600px-Kurulum_06

Bu işlemler bittikten sonra sanal makinayı yeniden başlatın. Sonrasında çözünürlük ve birkaç problemle karşılacaksınız büyük ihtimalle.Yukarda belirttiğim gibi Virtual Box Extensions indirip yüklediyseniz bu sorunun çözümüne geçelim.

Sanal makine yeniden başladıktan sonra sisteme giriş yapın. Sonrasında virtual box’ın kendi menüsünde Devices kısmı var ona basın ve orada Insert Guest Additions CD diye bir seçenek olacaktır. Çalıştırın orada kendisi Virtual Box Extension yüklensin mi gibi bir pencere açılacak evet diyin ve devam edin. Yüklemeler bittiği zaman ekran çözünürlüğü, usb uyumsuzluğu vs gibi sorunların hepsi çözülmüş olacaktır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere,

Iyi çalışmalar.

Tags:

2 thoughts on “Virtual Box ile Linux Kurulumu”

  1. Pingback: Lamp (Linux+Apache+MySql+Php) Kurulumu | Umut Yalçın

  2. Pingback: Lamp (Linux+Apache+MySql+Php) Kurulumu – Umut Yalçın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *